
Maxxis High Roller III Tire - 29 x 2.4 Tubeless Folding Black 3C MaxxGrip DD
Quantity:
Pickup available at Stage 21 Bikes
Usually ready in 24 hours
Maxxis High Roller III Tire - 29 x 2.4 Tubeless Folding Black 3C MaxxGrip DD
Stage 21 Bikes
Pickup available, usually ready in 24 hours
23582 Moulton Parkway
#111
Laguna Woods CA 92637
United States
Choose options
Quantity:
Quantity:
The legendary High Roller returns with an all-new hybrid tread design built to take on mixed conditions at high speeds. The center tread uses a mid-spike design similar to the Shorty but with a lower knob height. These knobs provide excellent soil penetration in soft loose or dusty conditions while remaining stable enough to prevent squirm on hard surfaces. Cornering traction is enhanced via large well-supported side knobs for predictable handling.Recommended for intermediate enduro and downhill conditions Tubeless ready construction designed for front or rear use A versatile choice when conditions are soft or loose but don’t quite warrant a mud spike Widely-spaced tread of the High Roller clears debris better than the Assegai and it performs better in drier conditions compared to the Shorty
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 120 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 50 |
| Size | 29X2.4" |
| Casing Type | DD |


