
Maxxis High Roller II Tire - 27.5 x 2.3 Tubeless Folding Black Dual EXO
Pickup currently unavailable at Stage 21 Bikes
Maxxis High Roller II Tire - 27.5 x 2.3 Tubeless Folding Black Dual EXO
Stage 21 Bikes
Pickup currently unavailable
23582 Moulton Parkway
#111
Laguna Woods CA 92637
United States
Choose options
The High Roller II has an open and aggressive tread design for excellent soil penetration and mud clearing ability.Modified knobs on the shoulder and center improve braking performance and traction on hard surfaces Intended use: loose loose over hard medium wet
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Weight | 844 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 58 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.30 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 60 |
| Diameter | 27.5" |
| Width | 2.3 |
| Tread Type | Dual EXO |
| Tpi | 60 |


