
Schwalbe Racing Ray Tire - 29 x 2.25, Tubeless, Folding, Black/Transparent, Evolution, Super Race, Addix Speed
Quantity:
Pickup available at Stage 21 Bikes
Usually ready in 24 hours
Schwalbe Racing Ray Tire - 29 x 2.25, Tubeless, Folding, Black/Transparent, Evolution, Super Race, Addix Speed
Stage 21 Bikes
Pickup available, usually ready in 24 hours
23582 Moulton Parkway
#111
Laguna Woods CA 92637
United States
Choose options
Quantity:
Cross-Country racing has drastically changed in recent years. The new tracks feature an array of tight turns jumps gnarly root sections rock gardens and steep climbs.The Racing Ray is developed to meet the requirements of XC racers around the world.
| Flat Protection | Sidewall |
| Color | Black/Transparent |
| Defined Color | Tan |
| ISO Width (mm) | 57 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.25 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Diameter | 29" |
| Width | 2.25 |
| Tread Compound | Evolution Super Race Addix Speed |


