
Surly Disc Trucker Bike - 26" Steel Pea Lime Soup 50cm
Surly Disc Trucker Bike - 26" Steel Pea Lime Soup 50cm
Stage 21 Bikes
23582 Moulton Parkway
#111
Laguna Woods CA 92637
United States
Choose options
Surly Disc Trucker Bike 50cm Steel Used Pea Lime Soup 26in
Conceived for serious distance and daily reliability, this Disc Trucker blends touring durability with real-world practicality. Its 100% Chromoly steel frame and fork ride like a long-distance partner, with a double-butted main triangle and an ED coating to extend life on rough roads.
Designed for loaded travel, the bike features long chainstays and a low bottom bracket for stability when carrying gear. Increased stack height and stand-over clearance make it comfortable atop a variety of racks, bags, and fenders. Braze-ons invite fenders, racks, or almost any accessory, plus spare spoke holders for rough roads.
- 26 x 2.1" tire clearance with or without fenders
- Fork blade three-pack mounts and routing for Dynamo hubs
- Redesigned front/rear dropouts for captured 12mm thru-axles and flat-mount disc brakes
- 12mm thru-axles: front 100mm, rear 142mm
- Disc brakes for consistent stopping in all conditions
Note: due to a performance issue, a new front derailleur is included in the box with the appropriate shims for proper install on the 26" Disc Trucker.
Ideal for long tours, rugged commutes, or weekend bikepacking, this Pea Lime Soup 50cm is ready to go the distance with you.
| Color | Pea Lime Soup |
| Mfg Size | 50 |
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Platform | Disc Trucker |
| Brake Type | Disc |
| Wheel Size | 26" |
| Fork Type | Rigid |
| Fork Material | Steel |
| Frame Material | Steel |
| Frame Type | Rigid |
| Defined Color | Green |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Size | 50Cm |


