
Surly Wednesday Fat Bike - 26" Steel OG Algae Large
Quantity:
Pickup available at Stage 21 Bikes
Usually ready in 24 hours
Surly Wednesday Fat Bike - 26" Steel OG Algae Large
Stage 21 Bikes
Pickup available, usually ready in 24 hours
23582 Moulton Parkway
#111
Laguna Woods CA 92637
United States
Choose options
Quantity:
Quantity:
The Wednesday is Surly's all-terrain fat bike. The frame features trail-ready geometry 4.6" of tire clearance provides lots of cargo carrying capabilities and is paired with a 100mm suspension-corrected fork.100% Chromoly steel with 44mm headtube and internal dropper-post cable routing Frame is E.D. coated for increased life expectancy 1-1/8" straight steerer fork Chromoly steel 100mm Threaded BB shell Universal cast dropouts accommodate thru-axle or quick-release standards
| Rear Axle | 12mm Thru x 177mm |
| Brake Type | Disc |
| TT (Effective) | 630 |
| Fork Type | Rigid |
| Fork Material | Steel |
| Frame Material | Steel |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | 15mm Thru x 150mm |
| Color | OG Algae |
| Mfg Size | Large |
| Platform | Wednesday |
| Wheel Size | 26" Fat |
| Defined Color | Green |
| Size | Large |


